bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

240




A A A

Aktualności : Dożynki 2017 w Gminie Chodzież

Sierpień powinien dla rolników oznaczać tylko jedno - koniec żniw. Niestety tegoroczna aura sprawiła, że prawdziwy koniec żniw dopiero przed nami. Okres wakacji letnich to dla rolników czas wzmożonej, ciężkiej pracy w polu ale też czas zabawy, bo przecież plony tradycyjnie trzeba uczcić dożynkami.


To piękne, staropolskie święto, to zarówno ukoronowanie całorocznej pracy rolników, jak i ich największa uroczystość, hucznie obchodzona we wszystkich, nawet tych najmniejszych, polskich wsiach. Mimo wielu przemian w dziejach Polski, obrzędy dożynkowe w niemal niezmienionej formie dotrwały do dziś. Niewątpliwie stanowią cenne dziedzictwo zarówno naszej kultury, jak i wiary chrześcijańskiej. Są także świetną okazją do integracji i jednoczenia się mieszkańców wsi. Jest to więc cenna tradycja, którą z całą pewnością musimy pielęgnować i kultywować.

Tegoroczne dożynki w Gminie Chodzież mieszkańcy zorganizowali w Nietuszkowie. Zgodnie z tradycją święto plonów rozpoczęła Msza św. Dziękczynna, którą w kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny celebrował ks. Jacek Pawlak. Korowód dożynkowy prowadzili w imieniu rolników starostowie dożynek: Pani Katarzyna Dahlke i Pan Marcin Urbaniak, zaś za starostami w korowodzie szły sołectwa Gminy Chodzież, władze gminy, mieszkańcy i goście.

Pani wójt Kamila Szejner odebrała chleb dożynkowy od starostów dożynek i wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Panią Marią Jahnz, radnymi Gminy Chodzież i starostami dożynek podzieliła się nim z wszystkimi uczestnikami święta plonów. W przemówieniu Pani Wójt zwróciła się przede wszystkim do rolników, dziękując im za ciężką codzienną pracę.

Współorganizatorami dożynek byli mieszkańcy sołectw Gminy Chodzież. To ich zaangażowanie i wielotygodniowa praca sprawiły, że plac dożynkowy był „ubrany” w tradycję, smaki i kolory. Przepiękne stoiska i artystyczne wieńce dożynkowe sprawiły, że wszyscy czuliśmy, iż jesteśmy w szczególnym miejscu i czasie. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych. W tym miejscu świetnie sprawdziły się stoiska Gminy Chodzież, Stowarzyszenia SOCIUS, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji oraz Cechu Rzemiosł Różnych.

W konkursie dożynkowym „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe” I miejsce przypadło Sołectwu Strzelce, II miejsce otrzymało Sołectwo Stróżewo a III Sołectwo Stróżewice. Zaś w konkursie pod nazwą „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyli gospodarze tegorocznych dożynek Sołectwo Nietuszkowo, II miejsce przypadło Sołectwu Strzelce a III Sołectwu Podanin. W kategorii wieniec współczesny, I miejsce zajęło Sołectwo Stróżewo, II miejsce powędrowało do Sołectwa Zacharzyn a III miejsce przypadło Sołectwu Stróżewice.

Część artystyczną dożynek uświetnił występ zespołu folklorystycznego Wronieckiego Ośrodka Kultury „Marynia”, koncert Orkiestry Chodzieskiego Domu Kultury, występ lokalnego zespołu Rytm Nietuszkowa oraz Sary Music &Dance Show i gwiazdy wieczoru zespołu disco polo Model Mt & Modelinka. Impreza zakończyła się zabawą ludową przy muzyce na żywo.

Więcej zdjęć dostępnych w zakładce GALERIA

Wszystkim organizatorom, współorganizatorom, sponsorom oraz uczestnikom dożynek serdecznie dziękujemy.









Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0