bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

355




A A A

Aktualności : CHODZIEŻ Wszyscy jesteśmy stąd, z Wielkopolski…

Setną rocznicę odzyskania niepodległości i równie okrągłą rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego uczcili na wspólnym posiedzeniu radni Rady Miejskiej i radni Gminy Chodzież. Samorządowcy uroczyście podsumowali wydarzenia związane z rocznicami.


To historyczna chwila. Po raz pierwszy w piątek 10 maja radni miejscy i radni gminy wiejskiej ramię w ramię zasiedli do wspólnej sesji. Okazja była zupełnie wyjątkowa - dodajmy jedna taka na sto lat… Gminę Chodzież reprezentowała wójt Kamila Szejner, przewodnicząca rady gminy Ewa Śliwińska oraz radni. Nie zabrakło zastępcy wójta Ewy Kubiś i sekretarza gminy Katarzyny Staśkowiak.       

Posiedzenie, otworzyło kilka uderzeń dzwonu i odśpiewanie hymnu państwowego. W dalszej części przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą lokalnych wydarzeń związanych z obchodami niepodległościowymi i z powstaniem wielkopolskim.  Dziesiątki mniejszych i większych imprez  złożyło się na obraz pracy komitetu honorowego, który te działania w większości koordynował. Prestiżu całości przydało wydawnictwo książkowe p. Doroty Marciniak poświęcone sylwetkom powstańców. Warto też wspomnieć o takich wydarzeniach jak upamiętnienie muralem obiektu wodociągów miejskich, odsłonięcie 4 maja ub. roku Pomnika Wdzięczności, który był jednym z kulminacyjnych punktów  obchodów, rekonstrukcja wydarzenia - przekazania sztandaru pułkowego na chodzieskim Rynku, odnowienie mogiły powstańców na cmentarzu chodzieskim, premiera filmu o powstaniu wielkopolskim czy również z inicjatywy p. Doroty Marciniak wmurowanie tablicy na gmachu poczty w Chodzieży.  Ale imprez i wydarzeń na mniejsza skalę zorganizowanych choćby przez Bibliotekę, ChDK, szkoły - w tym także szkoły i organizacje pozarządowe  z terenu gminy, było znacznie więcej. - Sto lat wdzięczności, sto eventów czy wydarzeń to i tak byłoby mało by wyrazić wdzięczność naszym przodkom- podsumował burmistrz Jacek Gursz.     

Następnie głos zabrała wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner, która nawiązała do pragmatyzmu i umiejętności organizacyjnych wielkopolskiego ziemiaństwa oraz rolników. - Bo to właśnie od nas, sięgając już od średniowiecza wychodziły impulsy do zjednoczenia i zmian. Jednak każdego dnia musimy być gotowi żeby stanąć w  potrzebie i bronić prawdy, pokoju, wolności. Wszyscy jesteśmy stąd, z Wielkopolski  - nie ważne czy z miasta czy ze wsi. Tutaj jest nasz dom i nasza mała ojczyzna, którą zawsze mamy w naszych sercach. Uczmy dzieci przyswajać nasze wartości, każdego dnia wzmacniając poczucie polskości - apelowała pani wójt.        

W dalszej części Marek Fifer - prezes chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przedstawił chronologię wydarzeń zrywu Wielkopolan na froncie północnym. Natomiast Ewa Śliwińska przewodnicząca Rady Gminy Chodzież składając wyrazy uznania gospodarzom i współprzewodniczącej Mirosławie Kutnik dodała. - Dziękujemy za piękną lekcję historii i za to że mogliśmy uczestniczyć w tak ważkim wydarzeniu…     

Organizatorzy sesji docenili też osoby świeckie i duchowne zaangażowane w działalność komitetu obchodów. Wszystkim tym osobom wręczono pamiątkowe dyplomy.     

k








Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0