bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

64902




A A A

Aktualności : W Pietronkach odsłonięto tablicę

Po raz kolejny na fundamentach kościoła w Pietronkach zebrali się mieszkańcy, regionaliści oraz samorządowcy, by pomodlić się i uczcić pamięć małżonków Bnińskich. W odsłonięciu tablicy ufundowanej przez Gminę Chodzież, nadleśnictwo, koła łowieckie i społeczność Pietronek wzięła udział wójt gminy Kamila Szejner.


Prowadzona od kilku lat akcja oraz corocznie celebrowane msze święte zaowocowały kolejnym wspólnym dziełem. Po uporządkowaniu mogiły hrabiego i jego małżonki oraz upamiętnieniu zmarłych żołnierzy napoleońskich, wspólnymi siłami ufundowano sporą tablicę informującą o nietuzinkowych działaniach właściciela majątku Pietronki oraz o krótkich acz burzliwych (dosłownie), dziejach świątyni…     
Na zorganizowaną przez gminę i miejscową radę sołecką uroczystość oraz poprzedzającą ją tradycyjną mszę, obok przedstawicieli samorządu Gminy Chodzież, przybyło grono zaangażowanych obywateli m. in. Jerzy Tarkowski regionalista autor wielu publikacji, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Roman Grewling, a także były sołtys wsi Wojciech Walkowiak. Mszę św. celebrowaną przez proboszcza parafii Nawiedzenia NMP w Chodzieży ks. Arkadiusza Rosińskiego uświetnili hejnaliści, delegacje Nadleśnictwa Podanin oraz pobliskich Kół Łowieckich.     
- To miejsce zwróciło moją uwagę zanim jeszcze zostałem proboszczem. Domyśliłem się, że był tu kościół - mówił podczas kazania ks. Rosiński. - Cieszę się, iż znaleźli się ludzie, którzy postanowili to miejsce upamiętnić. To nie były łatwe lata, a jednak pan hrabia i tutejsza społeczność postanowili wybudować kościół. Człowiek musi mieć świadomości swoich korzeni. Takie pozytywne wartości jak wspólne działanie budują naszą rzeczywistość…     
Po zakończeniu mszy św. symbolicznie uhonorowano tych, którzy w ostatnich latach najbardziej przyczynili się do upamiętnienia postaci hrabiego i jego żony Heleny. Przypomnijmy, iż parafia pw. Ignacego Loyoli powstała właśnie dzięki staraniom Heleny Bnińskiej i liczyła 500 dusz. Pod koniec września 1939 r. Niemcy rozebrali kościół nie ruszając jednak fundamentów, które wcześniej zdążono poświęcić.      
W sobotę aktu odsłonięcia znajdującej się przy drodze, widocznej dla podróżnych tablicy dokonali wspólnie wójt gminy Kamila Szejner z sołtysem wsi Ewą Przewoźniak, w towarzystwie przedstawicieli rodziny dawnego właściciela i lokalnej społeczności. To nie koniec patriotycznych uroczystości. W dalszej części uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie złożyli m.in. kwiaty pod kamieniem upamiętniającym zmarłych żołnierzy napoleońskich. Całość  zakończały odwiedziny i złożenie wieńca na mogile właścicieli majątku. Podczas krótkiej prelekcji niezwykłą postać hr. Ignacego i jego losy przybliżył obecnym Roman Grewling. Dla wszystkich gości sołtys i rada sołecka przygotowała kawę i smakowite słodkości.

 k








Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0