bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

64560




A A A

Aktualności : ZACHARZYN. Uroczystość pod pomnikiem. Mieszkańcy uczcili pamięć pomordowanych

Gmina Chodzież przy wsparciu Szkoły Podstawowej zorganizowała wzruszającą uroczystość upamiętniającą rocznicę tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, dodajmy wydarzeń ciągle żywych wśród lokalnej społeczności. Nic dziwnego - zginęli synowie, bracia, mężowie tylko dlatego, że urodzili się Polakami.


W ostatnią sobotę 21 września przy Pomniku Pomordowanych w centrum wsi w Zacharzynie zgromadzili się mieszkańcy i przedstawiciele władz Gminy Chodzież z Kamilą Szejner, wójtem Gminy Chodzież, jej zastępczynią Ewą Kubiś oraz przewodniczącą rady - Ewą Śliwińską na czele. Nie zabrakło obu starostów oraz reprezentantów organizacji społecznych, służb mundurowych i szkół podstawowych gminy. Okazja była tyle uroczysta, co tragiczna… Na ten dzień właśnie wyznaczono obchody 80-rocznicy hitlerowskiego mordu na Polakach - 7 mieszkańcach tej ziemi. Pod pomnikiem nie było żadnych przemówień. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zgromadzeni w ciszy złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze.

W pierwszej kolejności cześć pomordowanym oddali przedstawiciele rodziny Jagiełło, która podczas tych tragicznych wydarzeń straciła aż dwóch swoich członków. Obok Leona i Adama Jagiełło (18 i 20 lat – synowie rolnika z Konstantynowa), na tablicy widnieją jeszcze następujące nazwiska: Bernard Rutkowski (16 lat) i Stanisław Karniszewski (38 lat - robotnicy rolni ze wsi Słomki), którzy zostali zamordowani w szczególnie bestialski sposób przez podcięcie gardeł i żył na rękach. Dokonał tego osobiście Emil Heyn samozwańczy „burmistrz”, po wkroczeniu Wermachtu na teren powiatu chodzieskiego. Dalej, w piwnicy Fritza Tischnera zostali dotkliwie pobici, a potem wywleczeni i zamordowani kolejni mężczyźni - Paweł Grzegorzewski (18 lat, robotnik rolny z Zacharzyna), Paweł Kiermasz (24 lata - robotnik sezonowy z Zacharzyna), Feliks Kunkiel (robotnik rolny z Zacharzyna). Wszystkie te nazwiska widnieją na pamiątkowej tablicy pomnika, który został odsłonięty w 1978 roku, w 33 rocznicę wyzwolenia Ziemi Chodzieskiej.

Krótką choć przejmującą uroczystość pod pomnikiem zakończył przemarsz pod przewodnictwem orkiestry dętej z Budzynia do pobliskiego kościoła, gdzie zaplanowano mszę św. w intencji pomordowanych Polaków. Nabożeństwo wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Karolem Łybkiem koncelebrowali dziekan dekanatu chodzieskiego, proboszcz parafii św. Floriana w Chodzieży ks. Ireneusz Szypura oraz oo. Eustachy Rakoczy Paulin z Częstochowy, honorowy obywatel Chodzieży. - Bez pożegnania znikli, nie wiadomo gdzie, jak i kiedy. Została tylko cisza – mówił proboszcz podczas kazania.

Obchody rocznicy tragedii zakończyła patriotyczna inscenizacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze SP w Zacharzynie oraz dwójkę solistów z Budzynia. Za udział w przygotowaniach podziękowała dyrektor szkoły Ewa Rozmarynowska-Żądło oraz wójt gminy Chodzież Kamila Szejner, która porównała krople rosy z nadnoteckich łąk i torfowisk, gdzie zakopano zabitych Polaków do łez… Słowa uznania wyraził też starosta chodzieski Mirosław Juraszek. Dodajmy, iż z tej okazji w szkole przygotowano także wystawę historyczną zdjęć i dokumentów.

Pik








Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0