bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

2268
A A A

Aktualności : NOWE DOWODY OSOBISTE

Od poniedziałku, 8 listopada, Mieszkańcy mogą już składać wnioski o dowód osobisty według nowych regulacji. Należy pamiętać,  że wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste, wydane zgodnie       z dotychczas obowiązującym wzorem, nie muszą ich wymieniać.

Z tych dokumentów można korzystać do momentu utraty ich ważności.


 

Przypomnijmy, żePolska dostosowuje dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty są wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawiera wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawił się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat nowego dowodu osobistego można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-dowody-osobiste

WAŻNE!

  • Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.
  • Złożenie wniosku o dowód osobisty (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dokumentu (potwierdzenie tożsamości) wymaga wizyty w urzędzie.
  • Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla dziecka możesz złożyć elektronicznie.

Nowością będzie od dnia 8 listopada 2021 roku mobilna stacja urzędnika. To rozwiązanie dla osób starszych, obłożnie chorych czy z niepełnosprawnością, które nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Już od lat urzędnicy odwiedzają takich mieszkańców w miejscach ich pobytu – w domach, szpitalach czy ośrodkach opieki – gdzie przyjmują wnioski, a później przywożą gotowe dowody osobiste. Teraz otrzymają dodatkowe narzędzie, z pomocą którego będą mogli pobrać od tych osób odciski palców, a podczas wydania dowodu je zweryfikować. Przenośna stacja pozwoli także aktywować warstwę elektroniczną dokumentu, co obecnie jest możliwe tylko w urzędzie. Dla gminy Chodzież stacja mobilna urzędnika będzie się znajdować w Urzędzie Miasta Chodzież, ul. Ignacego Paderewskiego 2, 64-800 Chodzież tel. 67282 71 71. Tam będzie trzeba zgłaszać osoby, które osobiście nie będą mogły udać się do urzędu w celu złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego.

UWAGA! W związku w wprowadzeniem zmian obowiązują nowe druki formularza wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Dodatkowe informacje na stronie edowod.gov .pl
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0