Dnia 08.04.2009r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży w ramach cyklu „kolekcje – ludzkie pasje – talenty” odbyło się spotkanie przy wielkanocnym stole, będące kontynuacją „Śniadania wielkanocnego” w Nietuszkowie a obrazujące działalność Stowarzyszenia „Socius”.
Zaproszonych gości powitała Edyta Łukaszewska – pracownik czytelni MBP w Chodzieży, która już na samym wstępie zapowiedziała, iż to spotkanie będzie miało nietypowy przebieg. W dalszej części spotkania Iwona Fudała Prezes Stowarzyszenia a zarazem od niedawna pracownik oddziału multimedialnego przedstawiła działalność Stowarzyszenia „Socius”, które w tym roku obchodzi swoje pięciolecie.
„Socius” w pigułce:
Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju Gminy Chodzież oraz jej mieszkańców. Siedzibą jest gmach Urzędu Gminy w Chodzieży. Działa w myśl słów Czesława Banacha: „Aby coś uczynić trzeba wolę, wiedzę i działanie skupić w jedno”. Pomysł na „Socius” jest odpowiedzią na wzrastające oczekiwania społeczne, otwarciem na człowieka i jego potrzeby.
Naszymi „perełkami” są:
- spotkanie noworoczne dla ludzi starszych i samotnych z terenu Gminy Chodzież. Koordynatorem wszelkich działań była, jest i będzie Pani Alicja Zielińska,
- organizacja półkolonii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Koordynatorem działań jest Iwona Fudała we współpracy z chodzieskim Oddziałem PCK z jego Prezesem na czele Panem Piotrem Kozłowiczem.
- CAL (Centrum Aktywności Lokalnej) - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chodzieży we współpracy z Stowarzyszeniem przystąpił do projektu Wielkopolska Akademia Aktywności Lokalnej – współfinansowanego przez Unię Europejskąw ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Efekt – to wydarzenie, w którym zaangażowani byli pracownicy GOPS, Stowarzyszenia SOCIUS i mieszkańcy wsi Nietuszkowo to Śniadanie Wielkanocne, które odbyło się w Nietuszkowie 4 kwietnia 2009r.
Więcej o tych wydarzeniach na stronach: www.gminachodziez.pl
Prezes Stowarzyszenia podkreśliła fakt, iż żadne z podjętych działań nie miałoby takiego uroku gdyby nie pomoc, zaangażowanie i praca wielu ludzi. Przekazała podziękowania za tą aktywność i życzliwość -dla członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz dla przychylnych władz Gminy Chodzież. I oczywiście wyraziła prośbę o dalszą współpracę.
Spotkanie uświetniła wystawa, która obrazuje ogrom pracy ludzkich rąk, wspaniałej fantazji i niezwykłej cierpliwości. W tych pracach widać zamiłowanie do swoich pasji. Autorzy nie traktują swoich prac jako coś nadzwyczajnego. Jak mówią - po prostu starają się, aby prace były jak najlepiej wykonane, jak najbardziej precyzyjnie i dokładnie. Twórczość pomagaodejść od smutku, nudy i nostalgii. Dzięki niej są bardziej wrażliwi na piękno kolorów życia. Po prostu odłamek życia, który dają radość i przede wszystkimwiele satysfakcji. Takie puzzle życia…
Wszystkim wykonawcom prac należą się wyrazy uznania i podziękowanie za włożoną pracę, za przybycie i chęć podzielenia się swoją wiedzą.
W naszej wystawie zagościły:
- misterne koronki – prace Pani Arlety Pertek z Rataj – Prezes KGW w Ratajach. Niestety rzadko tworzy serwetki na sprzedaż. Jej wyroby zdobią mieszkanie i są pięknym upominkiem dla rodziny i znajomych.
- pisanki pokrywane kolorowym woskiem orazmetodą decoupage – prace Pani Ewy Surmy z Oleśnicy – Sołtys Sołectwa Oleśnica. Pani Ewa po pokazie chętnie udzielała wskazówek i rad. Przy stole „roboczym” nie brakowało chętnych do nauki.
- obrazy wyszywane metodą krzyżykową – prace Pań Małgorzaty i Ewy Opary z Ciszy. To prawdziwe hafciarskie dzieła głęboko ukryte w samym środku oleśnickiego lasu. Mają niestety sentymentalną wartość i Panie rzadko dają się skusić na sprzedaż.
- kurki i zając ze słomy oraz palmy „pisankowe” i „pisanki z wełną” – prace Pań Ewy Piotrowskiej i Lidii Banasińskiej z Milcza – aktywne mieszkanki swojego sołectwa.
- palmy zaprezentowały również uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnicy, ich prace jak co roku będą ozdobą sali przygotowanej do święconek mieszkańców sołectwa Oleśnica.
- obrazy akwarele – prace Pani Iwony Widawskiej – oleśnicki artysta-plastyk – Prezes Chodzieskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków. Jedyne prace, które nie „mieściły się”w temacie wiosenno-wielkanocym, jednakże Pani Iwona w trakcie trwania spotkania przygotowała akwarelę z motywem wielkanocnym, którą po oprawieniu przekaże na własność Biblioteki.
– przepiękne kraszanki, pisanki zdobione różnymi technikami, misterne myszki z bazi, wiosenne kwiatki, papierowe sowy, kartki świąteczne, koszyczek z papieru czy tez koszyczek z makaronu – prace Pani Teresy Januchowskiej z Chodzieży. W swoich pracach wykorzystuje materiały wtórne. Ma swoje metody pracy, które chętnie „zdradziła”.
Po tych miłych chwilach goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Wypiekami uraczyły nas Panie Krystyna Marciniak i Dorota Szukała z Oleśnicy oraz Pani Ewa Piotrowska z Milcza.
Na zakończenie spotkania Organizatorzy podziękowali za przybycie a z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszystkim życzyły miłych chwil spędzonych w wymarzonej atmosferze.
|