bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

128




A A A

Aktualności : „Gminne skarby” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży

Dnia 08.04.2009r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży w ramach cyklu „kolekcje – ludzkie pasje – talenty” odbyło się spotkanie przy wielkanocnym stole, będące kontynuacją „Śniadania wielkanocnego” w Nietuszkowie a obrazujące działalność Stowarzyszenia „Socius”.

Zaproszonych gości powitała Edyta Łukaszewska – pracownik czytelni MBP w Chodzieży, która już na samym wstępie zapowiedziała, iż to spotkanie będzie miało nietypowy przebieg. W dalszej części spotkania Iwona Fudała Prezes Stowarzyszenia a zarazem od niedawna pracownik oddziału multimedialnego przedstawiła działalność Stowarzyszenia „Socius”, które w tym roku obchodzi swoje pięciolecie.

 

„Socius” w pigułce:

Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju Gminy Chodzież oraz jej mieszkańców. Siedzibą jest gmach Urzędu Gminy w Chodzieży. Działa w myśl słów Czesława Banacha: „Aby coś uczynić trzeba wolę, wiedzę i działanie skupić w jedno”. Pomysł na „Socius” jest odpowiedzią na wzrastające oczekiwania społeczne, otwarciem na człowieka i jego potrzeby.

Naszymi „perełkami” są:

- spotkanie noworoczne dla ludzi starszych i samotnych z terenu Gminy Chodzież. Koordynatorem wszelkich działań była, jest i będzie Pani Alicja Zielińska,

- organizacja półkolonii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Koordynatorem działań jest Iwona Fudała we współpracy z chodzieskim Oddziałem PCK z jego Prezesem na czele Panem Piotrem Kozłowiczem.

- CAL (Centrum Aktywności Lokalnej) - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chodzieży we współpracy z Stowarzyszeniem przystąpił do projektu Wielkopolska Akademia Aktywności Lokalnej – współfinansowanego przez Unię Europejskąw ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Efekt – to wydarzenie, w którym zaangażowani byli pracownicy GOPS, Stowarzyszenia SOCIUS i mieszkańcy wsi Nietuszkowo to Śniadanie Wielkanocne, które odbyło się w Nietuszkowie 4 kwietnia 2009r.

Więcej o tych wydarzeniach na stronach: www.gminachodziez.pl

Prezes Stowarzyszenia podkreśliła fakt, iż żadne z podjętych działań nie miałoby takiego uroku gdyby nie pomoc, zaangażowanie i praca wielu ludzi. Przekazała podziękowania za tą aktywność i życzliwość -dla członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz dla przychylnych władz Gminy Chodzież. I oczywiście wyraziła prośbę o dalszą współpracę.

Spotkanie uświetniła wystawa, która obrazuje ogrom pracy ludzkich rąk, wspaniałej fantazji i niezwykłej cierpliwości. W tych pracach widać zamiłowanie do swoich pasji. Autorzy nie traktują swoich prac jako coś nadzwyczajnego. Jak mówią - po prostu starają się, aby prace były jak najlepiej wykonane, jak najbardziej precyzyjnie i dokładnie. Twórczość pomagaodejść od smutku, nudy i nostalgii. Dzięki niej są bardziej wrażliwi na piękno kolorów życia. Po prostu odłamek życia, który dają radość i przede wszystkimwiele satysfakcji. Takie puzzle życia…

Wszystkim wykonawcom prac należą się wyrazy uznania i podziękowanie za włożoną pracę, za przybycie i chęć podzielenia się swoją wiedzą.

W naszej wystawie zagościły:

- misterne koronki – prace Pani Arlety Pertek z Rataj – Prezes KGW w Ratajach. Niestety rzadko tworzy serwetki na sprzedaż. Jej wyroby zdobią mieszkanie i są pięknym upominkiem dla rodziny i znajomych.

- pisanki pokrywane kolorowym woskiem orazmetodą decoupage – prace Pani Ewy Surmy z Oleśnicy – Sołtys Sołectwa Oleśnica. Pani Ewa po pokazie chętnie udzielała wskazówek i rad. Przy stole „roboczym” nie brakowało chętnych do nauki.

- obrazy wyszywane metodą krzyżykową – prace Pań Małgorzaty i Ewy Opary z Ciszy. To prawdziwe hafciarskie dzieła głęboko ukryte w samym środku oleśnickiego lasu. Mają niestety sentymentalną wartość i Panie rzadko dają się skusić na sprzedaż.

- kurki i zając ze słomy oraz palmy „pisankowe” i „pisanki z wełną” – prace Pań Ewy Piotrowskiej i Lidii Banasińskiej z Milcza – aktywne mieszkanki swojego sołectwa.

- palmy zaprezentowały również uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnicy, ich prace jak co roku będą ozdobą sali przygotowanej do święconek mieszkańców sołectwa Oleśnica.

- obrazy akwarele – prace Pani Iwony Widawskiej – oleśnicki artysta-plastyk – Prezes Chodzieskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków. Jedyne prace, które nie „mieściły się”w temacie wiosenno-wielkanocym, jednakże Pani Iwona w trakcie trwania spotkania przygotowała akwarelę z motywem wielkanocnym, którą po oprawieniu przekaże na własność Biblioteki.

przepiękne kraszanki, pisanki zdobione różnymi technikami, misterne myszki z bazi, wiosenne kwiatki, papierowe sowy, kartki świąteczne, koszyczek z papieru czy tez koszyczek z makaronu – prace Pani Teresy Januchowskiej z Chodzieży. W swoich pracach wykorzystuje materiały wtórne. Ma swoje metody pracy, które chętnie „zdradziła”.

Po tych miłych chwilach goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Wypiekami uraczyły nas Panie Krystyna Marciniak i Dorota Szukała z Oleśnicy oraz Pani Ewa Piotrowska z Milcza.

Na zakończenie spotkania Organizatorzy podziękowali za przybycie a z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszystkim życzyły miłych chwil spędzonych w wymarzonej atmosferze.








Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0