Tegorocznym gminnym obchodom święta plonów w Zacharzynie dopisała pogoda, humory i frekwencja. Odbyły się one 29 sierpnia w Zacharzynie. Dożynki rozpoczęto polową mszą świętą, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz chleb, symbol pracy rolnika. Kolorowo, radośnie, przy nieco zachmurzonym niebie i dźwiękach orkiestry dętej z Budzynia, rozpoczęto "wielkie świętowanie".
Starościną tegorocznych dożynek była pani Mariola Czerwień, która gospodaruje wspólnie z mężem na 39 ha. Specjalizują się oni w hodowli trzody chlewnej oraz uprawie zbóż. Starostą natomiast był Mirosław Śliwiński, rolnik z miejscowości Zacharzyn, który prowadzi wraz z żoną 25 hektarowe gospodarstwo, oni również specjalizują się w uprawie zbóż i produkcji bydła rzeźnego.
Po zakończeniu mszy świętej Wójt Gminy Chodzież przyjął, od starostów dożynek, bochen chleba, podziękował mówiąc:
„Z pokorą, czcią i godnością przyjmuję Wasz dar. Chleb ten jest przecież symbolem ciężkiej i jakże trudnej, całorocznej pracy rolnika. Chylę z szacunkiem głowę przed Wami i przyrzekam, że będę ten chleb dzielić sprawiedliwie, po gospodarsku i z nadzieją, że nikomu z Was go nie zabraknie”.
Chlebem z tegorocznych zbiorów staropolskim obyczajem, Wójt podzielili się z uczestnikami dożynek - starczyło go dla wszystkich. Formuła przyjęcia chleba, złożenie na nim pocałunku, pokorny ukłon w stronę ziemi, a potem dzielenie się nim, była najbardziej wzruszającym momentem uroczystości dożynkowych, którym towarzyszył występ Złotego Liścia z Budzynia.
Prawdziwa zabawa zaczęła się po przekazaniu chleba. Na boisku odbywało się jednocześnie wiele imprez. Na scenie cały czas prezentowało swój dorobek i umiejętności wielu artystów, wśród których znalazła się laureatka festiwalu w Sopocie i Opolu – Halina Benedyk. Występy tej artystki dostarczyły wiele radości nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, które tańczyły wraz z wykonawczynią na scenie. Uroczystości dożynkowe uświetniły swoimi występami także inni wykonawcy tj. Adam Krsysiak – laureat Szansy na Sukces. Było również coś dla amatorów innego rodzaju muzyki. Na deskach naszej sceny wystąpił również Hip-Hopowiec Klapa. Dla osób lubiących oglądać pokazy „ mrożące krew w żyłach” przygotowano występ duetu cyrkowego Montezuma, który zaprezentował sceny rodem z horroru, bo jak inaczej nazwać rzucanie nożami lub strzelanie strzałami do osoby znajdującej się na obracającym kole. W kalendarz naszych dożynek wpisał się już na stałe Turniej Sołectw. Siedem drużyn rywalizowało między innymi w wyścigu narciarzy na czas. Tutaj należało wykazać się przede wszystkim harmonią, ponieważ sztuką było przejście odcinka 20 metrów w nartach umocowanych za pomocą rzemieni do nóg. Utrudnieniem w tej konkurencji było, to, iż do nart „przywiązanych” zostało trzech reprezentantów sołectwa. Gospodarze tegorocznych dożynek okazali się niezwyciężeni w konkurencji, której dziwnie brzmiąca nazwa mogła wprowadzić wielu uczestników imprezy w zdumienie. „Kupą mości Państwo”, bo tak się nazywała polegała na wejściu jak największej liczby osób na dwie ustawione, jedna na drugiej, palety. Zawodnicy stosowali różne techniki, ale jak przystało zwyciężyli gospodarze. W rzucie jajkiem największą liczbę punktów zdobyło sołectwo Nietuszkowo. Tutaj nie było wątpliwości, co do zwycięstwa, ponieważ zgodnie z ustalonym regulaminem dopuszczalne było przyjmowanie jajek na „ główkę” za, co drużyna otrzymywała dodatkowo 10 pkt- oczywiście za każde jajko. Niemniej emocji wzbudziła konkurencja polegająca na wyłowieniu z basenu z wodą 10 piłeczek oraz 2 pstrągów. Była to chyba jedna z najtrudniejszych konkurencji, ale i z nią wielu zawodników sobie poradziło znakomicie. Warto wspomnieć również, że dalszej części turnieju sołectwa rywalizowały ze sobą w wyścigu skrzynek oraz dojeniu krowy na czas.
Drużyna reprezentująca gospodarzy tegorocznych dożynek była nie do pokonania w większości konkurencji i to ona zdobyła I miejsce w klasyfikacji ogólnej, zdobywając nagrodę w wysokości 400 zł. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Konstantynowa, a trzecim Nietuszkowa. Podczas tegorocznych dożynek zaprezentowała się Sekcja Motocyklowa „Sokół „ z Budzynia, za co serdecznie im dziękujemy.
Niezapomniano również o najmłodszych. Dla nich specjalnie przygotowano program Pt. „Alicja w krainie czarów”. Było także wiele innych atrakcji, zamki dmuchane, trampoliny, kulki a także kłady.
Muzyka i śpiew rozbrzmiewający ze sceny stanowiły doskonałe tło do prezentacji wieńców dożynkowych oraz pracy komisji oceniającej wieńce. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 10 wieńców, których precyzja wykonania, kunszt, walory estetyczne, olbrzymi wkład pracy i efekt wieńczący te „dzieła”, wzbudzały zachwyt wszystkich uczestników dożynek, a komisji przysporzyły wiele kłopotów z wyłonieniem tych 3 najpiękniejszych z najpiękniejszych. Najładniejszym okazał się wieniec przygotowany przez mieszkańców sołectwa Milcz, na drugim miejscu uplasował się wieniec sołectwa Zacharzyn, a trzecim sołectwa Nietuszkowo.
W trakcie można było obejrzeć prace i wyroby artysty rzeźbiarza, metaloplastyka pana Kazimierza Słodowaego oraz stoiska z wyrobami z miodu i wosku pszczelego Państwa Dworakowskich z Rataj.
Dożynki zakończyła, trwająca do późnych godzin zabawa. Świetna zabawa, wspaniały wypoczynek, integracja mieszkańców gminy, tak można podsumować tegoroczne święto plonów w Gminie Chodzież.
Na zakończenie chcielibyśmy również podziękować wszystkim osobom, które w mniejszym i większym stopniu zaangażowane były w przygotowanie dożynek, ponieważ bez ich pomocy nie byłoby to możliwe. Serdecznie Dziękujemy!
|