bip

Zapisz się do newslettera





Zapisz się › ›


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

261




A A A

Aktualności : III sesja Rady Gminy Chodzież

Już po raz trzeci gminni radni spotkali się podczas sesji Rady. Tym razem dyskutowano nad zmianami wieloletniej prognozy finansowej gminy. Sesje rozpoczęto od powołania doraźnej komisji statutowej. W skład tej komisji weszli: Błażej Frymus (przewodniczący), Maria Jahnz, Krzysztof Sobala, Józef Dymek i Roman Trzebny. Na wniosek wójta Zbigniewa Salwy do porządku obrad wprowadzono punkt dotyczący uchylenia uchwały w sprawie porozumienia międzygminnego z gminą Miejską Chodzież w zakresie transportu zbiorowego.


Standardowo, jak na każdej sesji radni dokonali zmian w budżecie poprzez zwiększenie planu dochodów budżetu gminy o kwotę 2 856 089 zł i zmniejszenie planu wydatków o 165 310 zł. Ty, razem to właśnie zmiany w budżecie były jedną z najbardziej kontrowersyjnych uchwał. Punktem, który zbudził tak wiele pytań było zwiększenie nakładów na realizację zadania „Budowa remizy OSP w Stróżewie” w wysokości 35 000zł. Z budynku OSP wydzielone zostały pomieszczenia dla potrzeb Klubu Sportowego Korona Stróżewo. Zadanie to spotkało się z dużym sprzeciwem radnego Krzysztofa Sobali, który postawił wniosek w sprawie „indywidualnego przegłosowania tego planu i odrzucenia go”. W uzasadnieniu do wniosku powiedział, iż jeśli Rada teraz zaakceptuje przekazanie pieniędzy to będzie to równoznaczne z akceptacją zabrania pomieszczeń straży. Dodał także, że budowa Świetlicy wiejskiej i remizy OSP budzi bardzo wiele wątpliwości w społeczności wsi Stróżewo, doprowadziła do podziału w związku z tym prosi o sprawdzenie zasadności wydzielenia pomieszczeń, które wstępnie były przeznaczone dla OSP a teraz dla Klubu Sportowego Korona. Wójt Z.Salwa wyjaśnił, iż zmiany o których jest mowa zostały już wykonane zgodnie z podpisanymi umowami i nie ma możliwości niezapłacenia za wykonane prace. Poinformował radnych także o konsekwencjach grożących gminie za niezapłacenia wykonawcy. Po wyjaśnieniach wójta Zbigniewa Salwy oraz skarbnika pani Małgorzaty Hajman Rada zadecydowała, iż kwota w wysokości 35 000zł przesunięta zostanie na specjalnie stworzoną rezerwę na zadania inwestycyjne. Kwota ta uruchomiona zostanie po przeprowadzeniu kontroli przez Komisję Rewizyjną.

Kolejną uchwałą, jaką tego dnia przyjęli radni była uchwała w sprawie zmiany Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011r. Zmiany polegała na wprowadzeniu środków niewykorzystanych z roku 2010. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na bieżące zadania realizowane w ramach programu oraz na realizację nowych zadań związanych z wejściem w życie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Tego dnia radni podjęli jeszcze kilka ważnych uchwał: m.in. w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez gminę. Zgodnie z zapisami uchwały rodzice będą ponosili odpłatność za świadczenia w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, obejmującą koszty następujących zajęć opiekuńczo – wychowawczych oraz dydaktycznych: gier i zabaw edukacyjnych wspomagających rozwój psychofizyczny, emocjonalny i społeczny dziecka, zabaw aktywizujących oraz badawczo – rozwijających zainteresowania otaczającym światem, zajęć plastycznych, muzycznych, teatralnych, twórczych i innych, rozwijających zdolności dzieci oraz zaspakajających ich potrzebę aktywności i zainteresowania, gier i zabaw ruchowych, wspomagających rozwój fizyczny dziecka.

Odpłatność ta będzie wynosiła - do 3 godzin pobytu dziecka 3 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na zasadach i w trybie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę miesięcznie. Opłata, o której mowa wyżej nie będzie obejmowała kosztów wyżywienia dziecka. Rodzice będą pokrywali, tak jak dotąd, wysokość dziennej stawki żywieniowej tj. rzeczywisty koszt zakupu surowców spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłku, z uwzględnieniem racji pokarmowych zgodnych z zalecanymi normami żywieniowymi. Wysokość stawki ustali dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. Przyjęto uchwałę w sprawie regulaminu określającego kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest gmina Chodzież. Z wnioskiem o przyznanie nagrody wójta może wystąpić Rada Pedagogiczna po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Rodziców dla dyrektorów szkół i przedszkoli: dyrektor szkoły dla nauczycieli oraz uprawnione organy związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Radni wykreślili z projektu uchwały zapis „Wójt gminy Chodzież może przyznać nagrodę z własnej inicjatywy”.
Zgodnie z przyjętą podczas piątkowej sesji uchwałą Rady od 1 maja br. na terenie gminy Chodzież będą obowiązywały nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Stawki te opublikowano na stronie internetowej http://bip.wokiss.pl/chodziezg/bip/organy-wladzy-publicznej/rada-gminy/baza-prawa-lokalnego.html.








Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji




2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0